
Utforsk kulturbygda Hjartdal i Mytiske Telemark
Langs den historiske Sogevegen ligger Hjartdal, en bygd der kulturformidling, tradisjonsmat og et unikt landskap smelter sammen. Her kan du oppleve alt fra prisvinnende oster og mytiske sagn til eldgamle jordbrukstradisjoner som fortsatt holdes i hevd.
Nasjonal kulturskatt og levende historie
Hjartdal og Svartdal står på den nasjonale listen over særlig verdifulle kulturlandskap. Her bevares et unikt artsmangfold, inkludert orkidéen Systermarihånd.
På Kulturlandskapssenteret formidler naturforvalter og folkesanger Ingvill Buen Garnås områdets verdier gjennom sagn, folkesanger og historien om det dramatiske bondeopprøret i 1540. Senteret deler lokale med Holm Landhandel.
Holm Landhandel er en autentisk, renovert landhandel som fungerer som et naturlig stoppested. Her kan du kjøpe lokal kunst, saueskinn fra øvre Funner, mohairgarn fra Telespinn og nyte nystekte vafler med utsikt mot Hjartdal kirke.
På gården Øvre Funner kan du besøke Funnerfellen. Her produseres unike saueskinnsfeller dekorert med tradisjonelle «skinnfellroser». Mønstrene er inspirert av gammel symbolikk som skulle beskytte mot onde makter og sykdom. Ingen feller er like, og du kan se det imponerende håndverket i gårdens eldhus.
Ved Egderudfossen kan du besøke ekte industrihistorie. Her har Hjartdal Bygdemylle malt korn siden 1700-tallet. I dag drives kvernsteinene av strøm, men den tradisjonelle metoden er fortsatt den samme. Lær om veien «fra jord til bord», kjøp med deg lokalt byggmel, benytt «Myllestigen» for utsikt over fossen, eller ta en rast ved den steinlagte badeplassen.
Gå heller ikke glipp av Kønnmagasinet på Magasinbakken. Dette arkitektoniske utsiktspunktet formidler kunsthistorie; her kan du se motivet som inspirerte Henrik Sørensen til et av hans mest kjente Telemark-malerier.

Holm Landhandel
Holmsvegen 102, 3690 Hjartdal
Kulturlandskapssenteret i Telemark
Rogrendvn. 13, 3690 Hjartdal

Egderudfossen i Hjartdal
Holmsvegen 155, 3690 Hjartdal

Bærekraft og «trolske» trær på Myljom-To
På gården Myljom-To praktiserer de en bærekraftig og helt spesiell form for innhøsting av næringsrikt dyrefôr. I de bratte skråningene på gården finner man nærmere 200 styvingstrær, løvtrær som er klippet ned i hundrevis av år og som med tiden har fått svært karakteristiske former. I skumringen kan disse trærne minne om silhuettene av vetter og troll, og som ikke helt utenkelig kan ha vært til inspirasjon for kunstnere som besøkte distriktet i forrige århundre.
Her holdes kurs om sanking av løv og de har bygget et lite museum på gårdstunet som videreformidler historien og kunnskapen for de som er nysgjerrige. Denne formen for innhøsting var mye vanligere før moderne hjelpemidler som kunstgjødsel og maskiner ble tatt i bruk. Myljom-To er derfor én av svært få gårder i Norge som fortsatt praktiserer dette og er absolutt et sted verdt å besøke.
