Lengst nord i fruktbygda, på Hjuksebø i Notodden kommune ligger NeRø Frukt og Sider på gården nedre Røste. Gården ligger vestvendt mot Heddalsvannet med nydelig utsikt til Gaustatoppen, Blefjell og Verdensarven Notodden.
Fra korn til økologisk fruktgård
Gården drives i dag av Trine og Ole Christoffer som driver dyrking av moreller og økologiske epler og ikke minst produksjon av sider av sine epler.
Nedre Røste har vært i Ole Christoffer sin slekt i 5 generasjoner, men er ikke en tradisjonell fruktgård. Ole Christoffer la om drifta fra korn til frukt i 2016 og driver nå totalt 65 dekar med 15000 frukttre på eiendommen. Epledyrkinga drives økologisk og alle produktene NeRø videreforedler er økologiske.
NeRø lager sider i verdensklasse
Kunnskapen om å lage sider av høy kvalitet har ikke vært nedarvet i generasjoner som vi kjenner fra vinverdenens Burgund, Champagne og Piemonte. Men det er akkurat de samme kriteriene og lidenskapen driverne på NeRø jobber etter. Jordsmonn, dyrkingsteknikk og råvarekvalitet er sammen med stedets klima avgjørende for gode resultater og NeRø har bevist med sine mange nasjonale og internasjonale utmerkelser at de leverer produkter i verdensklasse.
Omvisning, sidersmaking og gårdsutsalg
Alt dette kan du få oppleve og smake ved en tur til NeRø der du kan:
- møte driverne,
- booke omvisning med sidersmaking,
- handle i gårdsutsalget med et bredt utvalg av gårdens drikkeprodukter samt frukt og bær i sesong eller
- rusle rundt i frukthagen å oppleve naturens magi på egen hånd.
Utsalgssteder:
Gårdsbutikk, Vinmonopolet, Dyrket, Oda, Meny m.fl.